Apple Maps Connect Türkiye’de Kullanıma Açıldı

apple-maps-connect-makale

Apple’ın yurt dışında bir çok ülkede yayında olan haritalara firma ekleme hizmeti Maps Connect, geçtiğimiz günlerde resmen Türkiye pazarına açılmış oldu.

Küçük işletmeler için Apple Haritalar’a kayıt hizmeti olan Maps Connect, daha önce Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İsviçre, İngiltere ve ABD gibi gelişmiş bir çok ülkede yayındaydı.

Apple Maps Connect Nedir?

Apple Maps Connect, küçük işletmelerin Apple Haritalar’da zengin bilgilerle yayınlanmaları için oluşturulmuş bir platformdur. Apple Maps Connect ile işletmeler kendilerini haritada hem doğru bir şekilde konumlandıracak hem de çalışma saati, sosyal medya linkleri ve web adresi gibi zengin bilgilerle haritada yayınlayacaklardır. Henüz firma profiline fotoğraf ekleme özelliği bulunmayan Maps Connect’te bulununan fotoğraflar Yelp, Booking.com ve Foursquare gibi platformlardan çekilmektedir.Maps Connect’in Google My Business gibi gelişmiş bir paneli olmasa da, Apple’ın her ürününde gözettiği basit ve sade tasarımıyla birlikte küçük işletmelerin kolayca kayıt yapabilecekleri gibi tasarlanmış görünüyor.

mapsconnect.apple.com adresi üzerinden erişilen Maps Connect ya da Türkçe’ye çevirirsek harita bağlantısı hizmeti daha önce haritalardan ağzı yanan Apple’ın ince eleyip sık dokuduğu hizmetler arasında yer alacağa benziyor. Sade ve kolay anlaşılır menülerle konumlandırılmış bu hizmete giriş yapmak için öncelikle Apple ID oluşturarak kayıt olmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz bu Apple ID ile sisteme giriş yaparak “İşletmemi Ekle” bağlantısını tıklayarak hizmete erişebilirsiniz.

Tüm Şubelerimi Haritaya Kayıt Yapabilir Miyim?

Apple Maps Connect küçük işletmeler için oluşturulduğundan buraya sadece zincir marka olmayan kendi işletmelerinizi doğrulayarak ekleyebilirsiniz. Maps Connect’te girdiğimizde de açıkça belirttiği gibi küçük işletmeler için olan bu hizmette Google My Business’daki gibi toplu konumu olan zincirler markalar için doğrulama yapılmamaktadır. Maps Connect’te toplu işlemler için Apple’ın data partnerlerine ulaşımanız gerekiyor. Bu durumda da Türkiye’de Apple’ın haritalar hizmeti için tek data partneri olan Yellow Pages zincir markaların şubeleri için size özel çözümler sunuyor.

Maps Connect’ten Apple Maps firma ekleme ve toplu firma ekleme talepleriniz için bize info@yellow.com.tr adresinden ya da 0212 978 57 00 no’lu telefondan bize ulaşın; sorularınızı cevaplayalım.

Sivas’ta doğan Yusuf Ülkü, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. İlgi duyduğu alanlar olan sosyal medya, web tasarım, ve dijital haritacılık konuları üzerinde kendisini geliştirmektedir. Özgür yazılım konularına ilgi duyan Yusuf, OpenStreetMap ve Wikimapia gibi açık kaynaklı harita platformlarına düzenli şekilde katkı sağlamaktadır. Ayrıca Linux tabanlı yazılımların da çevirisine katkıda bulunmaktadır. Yusuf, Yellow Pages’da Yerel Arama & Dijital Haritalar Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

8 Yorum

 1. Seo Şefi 26 Ekim 2016

  Keyifle okunacak bir bildirim olmuş. Takipteyim.

  Cevapla
 2. Mehmet 26 Ekim 2016

  Yusuf ülkü = bilim, teknoloji.

  Cevapla
 3. […] Apple Maps ‘e yer ekleme, iş yeri ekleme, firma ekleme ve konum ekleme gibi tüm sorularınızın cevabını Yellow Pages Blogunda yazdığımız detaylı inceleme yazısında bulabilirsiniz. […]

  Cevapla
 4. Uçak Bileti 12 Kasım 2016

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Türkiye çok büyük bir ülke ve büyük bir pazar payına sahip böyle uygulamaların avrupa ile aynı anda yayına girmiş olması gerekiyor bence

  Cevapla
  • Yusuf Ülkü 15 Şubat 2017

   Malesef bir çok hizmette olduğu gibi Türkiye için bu tip harita özellikleri çok geç açılıyor. Google navigasyon ve street view bile seneler sonra açılabildi.

   Cevapla
 5. Dilek 18 Kasım 2016

  Çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık.

  Cevapla
 6. Maket Pasta 30 Kasım 2016

  Bilgilendirdirdiğiniz paylaşım için çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 7. Hd film izle 23 Ocak 2017

  Teşekkür ederiz, faydalı bir bilgi verdiğiniz için takipteyiz sizleri.

  Cevapla

Ya siz ne düşünüyorsunuz?