Google Haritalar’daki Son Yenilikler

google-haritalar-yol-uzeri-duraklama-noktalari-blog-2

Her geçen gün yeni özelliklerle karşımıza çıkan Google Haritalar’ın mobil uygulaması, bu sefer de rota üzerindeki önemli yerleri bulmayı kolaylaştıran ve renkli etiketler ekleme özelliği ile karşımızda.

Navigasyon ve harita uygulamasını bir arada bulunduran Google’ın harita uygulaması, mobil sürümde yine bir yeniliğe imza attı. Geçtiğimiz günlerde gelen güncellemeyle birlikte gideceğiniz rota üzerindeki önemli noktalara (POI) daha kolay ulaşabileceksiniz.

Yeni güncelleme ile gelen bu özellik, araç kullanırken 2 tıkla rotamız üzerindeki önemli yerleri yoldan fazla sapmadan kolayca bulabilmemizi sağlıyor. Navigasyonların sürüş esnasındaki kolaylıkları açısından oldukça önemli olan olan bu özellik,  birçok cep navigasyon programlarında bulunmuyor.

Nasıl kullanılacağına gelecek olursak, gideceğiniz yere yol tarifini başlattıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bir arama butonu göreceksiniz. Bu butona tıklayınca önünüze gelen seçeneklerden Benzin istasyonları, Restoranlar, Bakkal ve Kafeler kategorisinden ihtiyacınız olanı seçip rota üzerinde en az sapma ile bu noktalara ulaşabilirsiniz.

Seçilen bu noktalar duraklama yeri olarak işaretleniyor ve siz navigasyona ek bir ayar yapmadan yolunuza devam edebiliyorsunuz. Aynı anda birden çok duraklama yeri de seçilebiliyor. Örneğin: Seyahat halindeyken öncelikle benzinliğe uğramanız, sonrasında ise bir kafeye gitmeniz gerekiyor. İkisini de duraklama noktası olarak ekleyip sırayla uğrayabiliyor ve rotadan en az sapma ile yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Özellikle Kuzey Amerika’da anlık değişen petrol fiyatlarını göz önünde bulundurursak bu özellik ABD ve Kanadalılar’ın oldukça işine yarayacağa benziyor. Henüz yeni olan bu özellik bakalım kullanıcılardan nasıl geri bildirim alacak.

Google Haritalar’da Yerleri Etiketleyin

Google Haritalar’da geçtiğimiz günlerde gelen bir güncelleme ile ev ve iş yeriniz için özel etiketler (çıkartmalar)  oluşturabiliyorsunuz.

Önceden harita üzerinde ev ve iş konumunuzu eklediyseniz sadece basit bir ev/iş ikonu çıkıyordu, bu yeni gelen özellikle birlikte eve ve işe özel renkli ikonlar seçerek harita üzerinde bu konumların daha belirgin olmasını sağlayabiliyorsunuz. Renkli ve özel ikonlar sadece ev ve iş adresinize eklenebiliyor.

Bu ikonlar arasında yat, deniz feneri, şato, çadır, köpek kulübesi, korsan gemisi ve ejderha gibi ilginç figürler bulunuyor.

Ayrıca ev-iş adresinizden, kaydettiğiniz yerlerleri (sık kullanılanları) farklı bölümlere ayırıp daha düzenli bir görünüm elde ediyorsunuz. Önceki sürümlerde kaydedilen yerlerle etiketlenen yerler aynı listede bulunuyordu.

Kullanımına gelecek olursak; öncelikle ekranı soldan çekin, sonra yerlerime tıklayın ve ev ya da iş adresinizi ayarlamadıysanız karşınıza gelecektir. Üzerine tıklayıp açılan pencereden adresinizi girip, etikete tıklayın ve “ev” yazın çıkan sonucun üzerine tıklayıp “bir simge seçin”e tıklayıp bu ekrandan beğendiğiniz bir ikonu seçebilirsiniz. Aşağıdaki animasyondan da uygulamalı bir şekilde nasıl yapılacağını görebilirsiniz.
Google Haritalar
Bu ufak ve pek fark edilmeyen özelliğin ilerde daha çok kullanılacağını umuyoruz.

Haritalar hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için dijital haritalar sayfamızı ziyaret ediniz. İşyerinizi dijital haritalara kaydettirmek için bize info@yellow.com.tr adresinden ya da 0212 978 57 00 no’lu telefondan ulaşın, sorularınızı cevaplayalım. 

Sivas’ta doğan Yusuf Ülkü, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. İlgi duyduğu alanlar olan sosyal medya, web tasarım, ve dijital haritacılık konuları üzerinde kendisini geliştirmektedir. Özgür yazılım konularına ilgi duyan Yusuf, OpenStreetMap ve Wikimapia gibi açık kaynaklı harita platformlarına düzenli şekilde katkı sağlamaktadır. Ayrıca Linux tabanlı yazılımların da çevirisine katkıda bulunmaktadır. Yusuf, Yellow Pages’da Yerel Arama & Dijital Haritalar Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Ya siz ne düşünüyorsunuz?