KOBİ’ler İçin SEO İpuçları

Küçük İşletmeler İçin SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), ziyaretçilerinizin arama motorları üzerinden sizi bulmasını sağlayan çalışmaların tümüdür.  Bu yazıda özellikle KOBİ’ler için temel SEO ipuçlarını bulacaksınız.

 • SEO çalışmalarınıza hemen şimdi başlayın. SEO çalışması, düzenli spor yapmaya benzer. Her gün, her ay veya aklınıza her geldiğinde ufak çalışmalar yaparak ilerleyin. Düzenli olarak yeni blog yazıları yazmalı, sosyal medya paylaşımlarınızı arttırmalı, SEO kaynaklarını takip etmeli ve içeriklerinizi güncel tutmalısınız.
 • Rakiplerinizi tanıyın. Bulunmak istediğiniz anahtar kelimelerle ilk sıralarda çıkan firmaları inceleyin. Onları yaptıklarını izleyin ve siz de yapın. Ancak birebir aynısını yapmayın çünkü bu SEO’nuza zarar verebilir. Başarınızı arttırmak için bunları kendi SEO çalışmalarınıza nasıl uygulayabileceğinizi düşünün.
 • SEO olmadan, arama motorları işinize yönelik anahtar kelimeler için web sitenizi kategorize edemez ve sıralayamaz. Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerinizin web sitenizde sunduğunuz bilgi, ürün ve hizmetleri ararken en çok kullandıkları ana kelimeler ve kelime gruplarıdır. Eğer web siteniz sizin Internetteki dükkanınız olsaydı, kapınızın önündeki büyük tabela, güvenilir bir kaynaktan (Google) tavsiye ve insanların sizi kolayca bulabilmesi için yapacağınız güçlü ışıklandırma gibi işler de SEO olurdu.
 • Web sitenizin hem içinde hem dışında yapacağınız SEO çalışmaları son derece önemlidir. Eğer bunlardan birini ihmal ederseniz, sıralamada almanız gereken yerin ancak yarısına ulaşabilirsiniz. Site içi SEO, tüm resimlerinizin isimlendirilmesi, tüm metinlerinizin arama motorları tarafından okunabilir olması (arama motorları resim olarak yazılmış yazıları okuyamaz), adres, telefon numarası ve diğer iletişim bilgilerinizin doğru şekilde etiketlenip yerleştirilmesi gibi işlerdir.
 • Web siteleri kar taneleri gibidir, hiçbiri diğerine benzemez.  Başka bir sitede başarılı olmuş  bir SEO stratejisinin, sizin sitenizde de başarılı olacağının garantisi yoktur çünkü SEO’yu etkileyen çok fazla değişken vardır. Bazen sonuçları görmeniz yavaş olabilir ama birkaç ay sonra gittikçe artan bir fayda görmezseniz, planınızda değişiklik yapmaktan ve yeni yöntemler denemekten korkmayın.
 • Evet, SEO sonuçları hemen görünmez. SEO’nun en zor yanı da budur. SEO çalışmaları, arama motorları tarafından haftalarca, hatta bazen haftalarca ödüllendirilmeyebilir. Fark edilseniz dahi, aldığınız görüntülenmelerin faydasını görmeye başlamak, hala biraz daha fazla süre gerektirebilir.
 • Yeni siteler çok daha sabırlı olmalıdır. Saygınlık ve güven oluşturmak zaman alır. SEO’yu, siyasi destek sağlamaya benzetebilirsiniz. Herşeyden önemlisi önce, iş alanınızda saygınlık ve güven yaratmalısınız. Bu ikisini sağlamadan, sizden daha eski, daha uzun süredir aynı alanda bilgi sunan siteleri hemen geçmeyi beklemeyin.
 • Web siteniz hiçbir  zaman bitmiş olmaz. Aynı bilgisayarlar gibi, web siteniz de zaman içinde yenilenmek ister. Hatta zamanı geldiğinde değiştirmek gerekir. Eğer sitenizin arama sonuçlarında üstlere çıkmasını, daha fazla ziyaretçi çekmeyi ve satışlarınızı arttırmayı istiyorsanız, sürekli gözden geçireceğiniz, düzelteceğiniz ve geliştireceğiniz bir SEO planınız olmalıdır.

 

KOBİ’lere özel SEO uyumlu web siteleri için bize info@yellow.com.tr adresinden ya da 0212 978 57 00 no’lu telefondan ulaşın, sorularınızı cevaplayalım. Daha fazla bilgi için YellowPages.com.tr‘yi ziyaret edin.

Yellow Pages Türkiye, firmalara yerel arama, dijital haritalar, KOBİ’lere özel mobil uyumlu (responsive) web siteleri ve mobil siteler, bayi ve franchise web siteleri, online yayıncılık ve reklam, manuel coğrafi koordinat belirleme gibi alanlarda hizmet veren Türkiye’nin lider markasıdır. Türkiye’nin en büyük online firma rehberi YellowPages.com.tr’de, 630 farklı kategoride 890.000’den fazla firma yayınlanmaktadır.

7 Yorum

 1. Uğur Uğurcan 3 Mart 2016

  Herkesin kullanacağı ipuçlar için teşekkürler YellowPages 🙂

  Cevapla
  • Yellow Pages Türkiye 23 Mart 2016

   Biz teşekkür ederiz Uğur Bey. Faydalı bulmanıza sevindik. Bu konuda daha fazla yazmayı planlıyoruz. Katkılarınız olursa her zaman bekleriz.

   Cevapla
 2. Ahmet Demir 6 Mart 2016

  Yellow Pages, büyük ya da küçük ölçekli firmaların ürünlerini müşterilerine sunmak için dijital ortamı tercih etmeleri durumunda bahsettiğiniz gibi site içi, site dışı SEO çalışmaları yapmaları gerektiği kaçınılmaz bir gerçek. İşletme sahiplerinin ihtiyacı olacak bu faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Yellow Pages Türkiye 23 Mart 2016

   Yorumunuz için teşekkürler Ahmet Bey. Bizim hem uygulamaktan hem de üzerine yazmaktan çok keyif aldığımız, inandığımız bir konu SEO. Ek sorularınız ya da konuya katkılarınız olursa her zaman bekleriz.

   Cevapla
 3. arkombiservisi41 9 Haziran 2016

  Acıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim

  Cevapla
 4. Nova Logo Tasarım 24 Ekim 2016

  Logo tasarım yapıyorum. Size reklam versem işlerim epey artar diye düşünüyorum

  Cevapla
 5. bilgiler yararlı olmuş

  Cevapla

Ya siz ne düşünüyorsunuz?