Türkiye’deki Dijital Haritalar Ne Kadar Güncel?

Türkiye'deki Dijital Haritalar Ne Kadar Güncel

Akıllı telefon ve cihazların sayısı arttıkça dijital haritacılığın kullanımı ve önemi de bir o kadar artıyor. Artık akıllı telefon kullanıp bir yere giderken haritadan veya navigasyon programından gideceği yeri aramayan yoktur herhalde. Hal böyle olunca harita ve navigasyon programlarının güncelliği daha fazla önem arz ediyor.

Ülkemizde kullanılan harita programlarından Apple, Google, Yandex, Bing ve HERE’ın kendilerine göre kullanım avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Apple Haritalar Türkiye’de harita özelliğinde fazla gelişmemiş olmasına rağmen son zamanlarda önemli çalışmalar yapıyor. Türkiye’deki diğer harita platformlarında karşılaştığımız yanlış işaretlenmiş POI’ler konusunda elini sıkı tutuyor. Bunun en büyük göstergesi de Türkiye’de tek manuel coğrafi kodlama yapan Yellow Pages ile anlaşarak güncel ve güvenilir POI’leri kullanması. Apple’ın haritalar konusunu artık ciddiye aldığını söyleyebiliriz. Öyle ki geçtiğimiz hafta gerçekleşen Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC’de duyurulan toplu taşıma güzergahlarını göstermeyi iOS 9 ile birlikte aktif edecek. Apple Haritalar mobil cihazlar üzerinden sesli yol tarifi de yapabiliyor.

HERE ya da eski adıyla Nokia Maps, Avrupa’da yaygın kullanılıyor olmasına rağmen ülkemizde pek yaygın olduğunu söyleyemeyiz. HERE, harita üzerindeki önemli noktalar (POI) konusunda hala yeterli olmasa da yol bilgileri açısından güncel olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de değişen sokak cadde isimleri en hızlı şekilde ilk önce HERE’a yansıyor. HERE’ın başarılı olduğu konulardan biri de şehir merkezlerindeki mahallelerin doğruluğu. Fakat uydu görüntüleri açısından HERE’ın güncel olduğunu söyleyemeyiz. Hala 3-4 senelik uydu görüntüsü kullanan HERE, açıkça buna önem vermediğini gösteriyor. HERE, navigasyon konusunda dünyada ün yapmış bir harita platformu. Nokia harita bölümünü Microsoft’a satmayıp HERE’ı elinde tutmuştu. Geçtiğimiz aylarda Android, Windows Phone ve iOS platformlarına gelen HERE,  bu konuda iddiasını sürdürmeye devam ediyor. HERE bu günlerde Uber ve Facebook tarafından satın alınmaya çalışılıyor. Bu da onun gerçekten başarılı bir harita platformu olduğunu gösteriyor.

Yazılım devi Microsoft’un harita platformu Bing Maps ise HERE’ın sağladığı haritaları kullanıyor. Bing’in mobil platformlarda bir harita ve navigasyon programı bulunmuyor. Bing Maps’i sadece web üzerinden kullanabiliyorsunuz. Bing Maps’in en iyi olduğu konunun, Türkiye’deki posta kodlarını doğru göstermesi diyebiliriz.

Rus kökenli dev arama motoru Yandex’in Türkiye pazarına girmesi ile birlikte, Yandex.Navigasyon ülkemizde en çok kullanılan harita/navigasyon uygulamaları arasına girdi. Yandex.Haritalar‘ın uydu görünümleri açısından birçok yerde sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Örn: Hakkari’nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde ve birçok ilçe merkezlerinde uydu görüntüsü yaklaşınca bulunmuyor. Yandex.Haritalar, Google gibi toplu şekilde değil de parça şeklinde sadece kendince önemli gördüğü yerlerin uydu görüntülerini ekliyor ve güncelliyor. Yaklaşık 6 aylık periyotlarla uydu görüntüsünü güncelleyen Google Maps’in eline bu konuda  su dökemeyeceği kesin. Yol bilgisi/navigasyon özelliklerine bakacak olursak, uydu görüntüsündeki eksikliğe göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. İzmir’de yol tarifleri açısından birçok şikayet almasına rağmen, diğer şehirlerde bu  durum söz konusu değil. Yandex’in önemli hatalarından bir tanesi de haber bültenlerine dahi konu olan ve iki şehir arasında paradoksa dönüşen Yozgat-Yerköy ve Kırşehir-Çiçekdağı ilçeleri sorunu. Yandex, Yozgat Yerköy ilçesini haritada Çiçekdağı olarak yazıyor.  Fakat Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi Yozgat’ın Yerköy ilçesine yaklaşık 5 km. mesafade. Yine aynı şekilde Sivas Suşehri ilçesindeki Çamlıgöze Barajı Yandex.Haritalar’da Çamlıca Barajı şeklinde yanlış yazılmış durumda. Yandex önemli yer (POI)  konusunda ise son zamanlarda gittikçe mükerrer datayla dolmaya başladı. Yandex mükerrer dataları kontrollü şekilde işlemeden yayınlamaya devam ederse kullanıcılarını bir hayli yanıltacak gibi görünüyor.

Yandex_Harita_Sorunu

Yandex Harita Sorunu

Google Türkiye Haritasında Büyük Güncelleme

Gelelim dünya devi Google’a. Google Maps, ülkemizde çeşitli nedenlerden dolayı tam anlamıyla aktif edilmese de arkasında Google’ın olması bile bu eksikliği gidererek yine de onun zirvede kalmasını sağlıyor. Google Maps’i kullanan birçok kişi gibi siz de fark etmişsinizdir ki Google Maps’in yol bilgileri çok eskidir. Örn: Çıkan yasa ile 4 sene önce değişmek zorunda kalan sokağımızın adı, bir kaç gün öncesine kadar hala eski adıyla yayınlanıyordu. Yani yaklaşık 4 senedir Google Maps verisini güncellemiyordu. Böyle olunca dijital haritacılık yapan bizleri zorlayan ve yanıltan bir durum olarak karşımıza çıkıyordu.

En son 2011 yılı harita verilerini kullanan Google Maps, Google forumlarında ısrarla sormamıza rağmen güncelleme için net tarih verilmiyordu. Ama geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde haritalarını güncelleyerek, bu sorunları bir nebze de olsa gidermiş oldular. Bir nebze diyorum çünkü güncellenmiş olsa bile hala 2015 yılı verileriyle değil, eski verilerle güncelleme yapılmış. Eskisine göre birçok hata düzeltildiği için bu güncelleme bile bizleri mutlu etti diyebiliriz.

Peki bu büyük güncelleme ile Google Maps’te gözümüze çarpan ne gibi değişiklikler oldu? Birçok eski cadde, sokak ve yerleşim yeri adları düzeltildi. Bu düzeltilen hatalı yerlerin en büyüklerinden bir tanesi Sivas’ın Gölova ilçesinin haritalara yanlışlıkla İmranlı olarak kaydedilmesi olmuştu.

Diğer göze çarpan değişiklikler ise çıkan yasa ile eski adını geri alan Siirt’in Aydınlar ilçesi oldu. Aydınlar, Google Maps’te düzeltilerek eski adı olan Tillo ismini aldı.

Güncelleme ile birlikte gelen bazı hatalar da bulunmakta. Kocaeli ili, haritada Ali Kahya Fatih olarak görünmekte fakat Ali Kahya Fatih, Kocaeli’de bir semtin ismi.

Kocaeli'nin Gorunumu

Kocaeli’nin Görünümü

Bu güncellemenin getirdiği en büyük yenilik ise 3D yapı görümlerinin gelmesi oldu. Genelde İstanbul’da aktif olan bu özellik, haritaların güncellenmesi ile birçok yere gelmesini bekliyoruz. 3D haritalar sayesinde büyük yapıların şeklini haritada birebir görebilirsiniz. Örn: Sabancı Center’ı telefonunuzdaki Google Maps programı ile 3D olarak görebilirsiniz. Küçük yapılar ise sadece silüet şeklinde görünüyor.

Sabancı_Center_3D_Gorunumu

Sabancı Center 3D Görünümü

Turk_Telekom_Arena_3D_Gorunumu

Türk Telekom Arena 3D Görünümü

Binaların_Silüet_Gorunumu

Binaların Silüet Görünümü

Google geçtiğimiz aylarda Kültür Bakanlığı ile ortak çalışma yürüterek Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Street View (360 derece panoramik cadde görünümü) ile savaştaki önemli yerlerin panorama görüntülerinin çekilmesini sağlamıştı.

Bakalım Google, ilerleyen zamanlarda Türkiye haritasına önem vererek en güncel haritayı sunacak mı? Artık bekleyip göreceğiz.

Sivas’ta doğan Yusuf Ülkü, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. İlgi duyduğu alanlar olan sosyal medya, web tasarım, ve dijital haritacılık konuları üzerinde kendisini geliştirmektedir. Özgür yazılım konularına ilgi duyan Yusuf, OpenStreetMap ve Wikimapia gibi açık kaynaklı harita platformlarına düzenli şekilde katkı sağlamaktadır. Ayrıca Linux tabanlı yazılımların da çevirisine katkıda bulunmaktadır. Yusuf, Yellow Pages’da Yerel Arama & Dijital Haritalar Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

7 Yorum

 1. […] Köprüsü açılmasına açıldı ama gündeme önemli bir sorunu da getirmiş oldu. Soru şu; Türkiye’de dijital haritalar ne kadar güncel? Bu sorunun cevabı bir Avrupa ya da ABD’deki kadar net olmasa da Türkiye’de çok […]

  Cevapla
 2. […] https://blog.yellowpages.com.tr/turkiyedeki-dijital-haritalar-ne-kadar-guncel/ […]

  Cevapla
 3. […] Haritaların birbirlerine göre üstünlüklerini örnek ekran görüntüleriyle daha detaylı okumak isteyenler Yellow Pages ekibinin detaylı blog yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilir: https://blog.yellowpages.com.tr/turkiyedeki-dijital-haritalar-ne-kadar-guncel/ […]

  Cevapla
 4. yunus 28 Ağustos 2016

  türkiyeye 16. sınıf muamelesi çeken uygulamadır.

  3.köprü bitti ,selfi çılgınlığı bile azalıyor ama gel gör ki köprü hala nşaat halinde.

  ancak ve ancak yol varmış gibi güncelleme yapılmış ??

  Cevapla
 5. FeRHaD 13 Kasım 2016

  Google bildiğim kadarıyla Başarsoft haritalarını kullanıyor, Başarsıft’un da harita güncelleme hızı çok kötü olmasa da bizim ülkenin adres işine yetişemiyor sanırım.,

  Cevapla
 6. Erhan Yıldırım 13 Mart 2017

  Konu biraz eski kalsa da bildiğim kadarıyla ve işin mutfağında olan birisi olarak notlar düşmek isterim.

  Öncelikle harita üzerindeki verilerle uydu görüntülerini birbirinden ayırmak gerekir. Yukarıda yer alan platformların hiçbirisinde uydu görüntüsü olarak yerel kaynak kullanılmaz platform hangi firma ise (Google, Yandex gibi) firmaların üretmiş oldukları uydu görüntüleri konumun önem düzeyine göre belirli aralıklarla güncellenir.
  Harita verisi kısmına gelince Türkiye için Yandex, Google ve bildiğim kadarıyla Apple Maps de Başarsoft datası kullanıyor. Başarsoft bu firmalara yılda 4 kere her 3 ayda bir olacak şekilde güncelleme yapmasına rağmen ilgili firmalar bu veriyi canlı sisteme geçiriyor veya geçirmiyor. bu firmanın kendi inisiyatifinde kalıyor. En güncel veriler her zaman harita güncellemesi yapılmış navigasyon cihazlarında bulunmakta. Bu veriler Google veya Yandex verilerinden farklı veriler değildir. Sadece amaçları farklıdır.

  Cevapla
  • Yusuf Ülkü 15 Mart 2017

   Merhaba Erhan, bu yazımızdaki amaç fazla tekniğe girmeden en güncel bilginin hangi platformda bulunduğunu paylaşmaktı. Teknik bilgileriniz için teşekkür ederiz.

   Cevapla

Ya siz ne düşünüyorsunuz?